Machrique Logo
elektronik sigara ve likitleri resmi sitesi elektronik sigara elektrikli sigara ve esigara satış sitesi orjinal elektronik sigara
Bookmark and Share
 
ANADOLU DOKUMALARI // Tülü Halılar
Tülü Halı
Tülü Halı
Kod : P6140015
     
Fiyatı : 1.203,70 TL
KDV Oranı : %8
Toplam : 1.300,00 TL
 
Adet : sepete ekle

Ürünün Adı : Tülü Halı
Ebadı : 170x230 cm - 3,91 m²
Temel Renkleri : Turuncu Kalın Çizgili Renkli
Dokuma Tipi : El dokuması.
Çözgü malzemesi : %100 Yün.
Ön ip malzemesi : %100 Tiftik (Mohair)
Ürün Kökeni : Orta Anadolu
Yaşı : 3 yıl.
Ürün Referans Kodu: P6140015

Anadolu'nun her yöresi kilim ve halı sanatının zenginlikleriyle doludur. Tülü sıklıkla Konya’nın Karapınar bölgesinde yaşayan göçerler tarafından dokunur. Yarı göçebe bir yaşam süren Karapınar göçerleri, pazara çıkarmak amacıyla değil; sadece kendi gündelik yaşamlarında kullanmak amacıyla Tülü halılarını dokurlar.

Anadolu’da sadece Konya-Karapınar bölgesindeki göçerlerin ticari amaç dışında dokuduğu bu halılar, dokuları, renkleri, yalın ve çağdaş desenleri ile son derece ilginç ve farklı bir halı türüdür.

Tülüler kışın soğuk Karapınar ovasındaki topraktan yapılan evlerde, yazın ise Toros dağlarının eteklerindeki Göçer çadırlarında minder, yatak, yorgan ve yaygı olarak kullanılır.

Tülü Halıları Toros göçerlerinin koyun ve keçilerden elde ettikleri yün ve tiftik kullanılarak yapılır. Çözgüler genellikle yün, ilmekler ise çoğunlukla tiftik veya yündür. Tiftik yazın serin kışın ise sıcak tutan ipeksi, parlak ve modern bir malzemedir.

Tülü halıları doğallığı, minimalist çizgileri, yalın ve çağdaş desenleri ile halı sanatı içinde özgündür. Aşırı klasik tarzın dışında çıkan her iç mimari tarzın vazgeçemeyeceği özelliklerdedir.

İran’daki Gabeh ve Kuzey Afrika’daki Atlas halıları ile akraba olması ve benzerliğine karşın Tülülerde kullanılan yün ve tiftik kalitesi benzerlerine göre olağanüstü özelliklerdedir. Toros dağlarında yaşayan koyun ve keçilerin yünü Anadolu’nun diğer bölgelerinde dahi nam salmıştır. Bu yünler ile yapılan kilim ve halılar kullandıkça güzelleşir ve parlaklığı artar.

MACHRIQUE olarak binlerce yıldan beri yaşayan bu özel göçer kültürünün yaşatılması kervanına biz de katıldık.

Dünya mirası desenleri Tülü ile birleştirdik. Karapınar’ın güçlü kadınları ile bilgi ve deneyimlerimizi paylaştık.

Tülüler Göçer çadırlarında kullanılabilecek kadar arkaik, Uzay istasyonlarında kullanılacak kadar modern çizgilerde.

Ürün hakkında yorum yapmak isterseniz, lütfen bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşın.
Ad,Soyad : e-posta :
Yorum :